Przejdź do głównej zawartości

Katarzyna Miller "Moc uczuć. Wstyd"

Tytuł: Moc uczuć. Wstyd
Autor: Katarzyna Miller
Wydawnictwo: Dwukropek


Czym jest wstyd i w jakich sytuacjach go odczuwamy? Czy wstydu należy się ... wstydzić? Na te pytania odpowiada Katarzyna Miller w znakomitej książce dla młodych czytelników pt. „Moc uczuć. Wstyd”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Dwukropek pozycja to doskonały pretekst, by porozmawiać z dzieckiem o uczuciach, których przecież wszyscy doświadczamy. Nie zawsze potrafimy je nazwać, stąd wiele nieporozumień, kłopotów, a także nasze lub innych złe samopoczucie. Dlatego warto nieco zwerbalizować różnego rodzaju reakcje i zacząć je nazywać, już od najmłodszych lat…

Adresowana do czytelników w wieku przedszkolnym książka, doskonale tłumaczy za pośrednictwem uroczej opowieści o życiu przedszkolaków, czym tak naprawdę wstyd jest i jakie z nim zachowania, reakcje są związane. Wraz z dziećmi z grupy Smerfów poznamy nową dziewczynkę, która rozpoczyna przygodę z przedszkolem. Chłopcy oczywiście woleliby kolegę, który potrafi grać w piłkę, dlatego jawnie dają upust rozczarowaniu, zawstydzając przy tym Różę. 

Dziewczynka wstydzi się jednak nie chłopców, a starej sukienki, na którą wszyscy zwrócili uwagę. Całe szczęście, że Kasia okazuje się być rezolutną i bardzo mądrą koleżanką, nie tylko przekonując chłopców, że to sukienka idealna dla księżniczki, ale i samą Różę, że teraz stare sukienki są bardzo modne, są bowiem wyrazem troski o środowisko i odpowiedzialności polegającej na ograniczaniu ilości śmieci, a ponadto … moda powraca, więc sukienka jest zawsze modna, nawet jeśli jeszcze nikt o tym nie wie…

To tylko jedna z sytuacji związanych z uczuciem wstydu, które zostały opisane w książce. Zakończenie opowieści jest swego rodzaju podsumowaniem dodanym przez Katarzynę Miller, która tłumaczy, że wstyd w dużej mierze wywołany jest obawą o reakcję innych. Tym zaś nie powinniśmy się przekonać, bowiem to my bardziej niż inni zwracamy uwagę na nasze błędy, wpadki czy niedociągnięcia. 

Książka nie tylko obrazowo przedstawia czym wstyd jest, ale daje również bodziec do rozmowy o tym wstydzie. Całości dopełniają też piękne ilustracje Katarzyny Nowowiejskiej, które pomagają wczuć nam się w opisywane sytuacje. Książka może być wykorzystania przez rodziców, którzy dzięki opowieści o Kasi, Róży i innych przedszkolakach zainicjować mogą dyskusję na temat uczuć czy też przypomnieć sobie, w jakich sytuacjach sami się wstydzili, jak i przez nauczycieli, którzy wpleść mogą lekturę książki i rozmowę o wstydzie w prowadzone przez siebie zajęcia. Bo wstydu nie trzeba się wstydzić, każdy z nas czasami go odczuwa!


Polecam również: Katarzyna Miller „Moc uczuć. Radość”

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wesołe zajączki z rolek po papierze toaletowym

Bardzo intensywny czas, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym sprawił, że strasznie dawno nie zaglądałam na bloga. Tymczasem uzbierało się sporo pomysłów, którymi chciałam się z Wami podzielić. Pierwszy dotyczy jeszcze Świąt Wielkanocnych (tak, wiem, minęło już kilka miesięcy), ale dekoracje mogą stać się inspiracją do modyfikacji wyglądu i przygotowania wielu wspaniałych ozdób również na inne okazje.  fot. J.Gul

DIY: Mrówka z wytłoczek po jajkach

Wiesz, jak bardzo pracowitym owadem jest mrówka? Nie bez przyczyny mówi się o kimś pilnym, sumiennym, ze jest „pracowity jak mróweczka”. Mrówki występują praktycznie pod każdą szerokością geograficzną, tworzą społeczności kastowe żyjące w gniazdach. Każdego dnia setki tysięcy mrówek żyjących w społeczności pod kopcem z nagromadzonych igieł sosnowych i resztek roślin pracuje cały czas, mieszając glebę, spulchniając ją i wzbogacając. Jak zrobić taką mrówkę. Możemy do tego wykorzystać wytłoczkę po jajkach.  Mrówka z wytłoczek po jajkach  Co będzie potrzebne? karton po jajkach czarna farba i pędzle malarskie nożyczki kreatywne oczy kreatywne patyczki klej (ja zastosowałam na gorąco, ale może być też np. wikol) Wykonanie:  Wytnij ciała owadów z wytłoczki, 3-częściowe mrówki, to trzy „filiżanki” z kartonu wspólnie połączone.  Pomaluj wycięty korpus mrówki na czarno, pozostawiając do wyschnięcia. W tym czasie z drucika kreatywnego wytnij cztery odcinki długości ok. 6 cm na odnóża. Po obu str

DIY: Lis z papierowego talerzyka

Znacie zabawę „Chodzi lis koło drogi…?” My bardzo lubimy się w nią bawić. W ogóle lubimy liski, dlatego jednego z nich zaprosiliśmy do domu. Oczywiście takiego ręcznie wykonanego i – uwaga- tym razem nie z wytłoczek, a z papierowego talerzyka.  Lis z papierowego talerzyka  Co będzie potrzebne:  2 papierowe talerzyki (lub 1 talerzyk i pomarańczowa kartka papieru)  pomarańczowa farba albo pisak  nożyczki  klej  czarny pompon albo koralik  Wykonanie:  Zacznij od pokolorowania kształtu litery „V” na papierowym talerzu pomarańczowym markerem lub farbą. Następnie zagnij krawędzie talerzyka i – kiedy farba wyschnie – przyklej je, lekko na siebie nakładając.  Z drugiego talerzyka wytnij kształt uszu i również pomaluj farbą. Uszy możesz wyciąć też z pomarańczowej kartki papieru.  Na zachodzących na siebie bokach talerzyka przyklej kreatywne oczy, a u dołu – nosek z koralika lub pompon. Uszy przyklej od tyłu talerzyka. Twój lisek jest już gotowy.