Przejdź do głównej zawartości

Czytamy: Ks. Zbigniew Sobolewski "Ze świętymi na misjach"

Tytuł: Ze świętymi na misjach 
Autor: Ks. Zbigniew Sobolewski 
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Jedność


Wiesz, kim jest misjonarz? To osoba, która głosi Słowo Boże tym osobom, którzy nigdy nie słyszeli o Jezusie Chrystusie. Zwykle mówią oni o Panu ludziom z dalekich, egzotycznych krajów, nierzadko spędzając na przysłowiowym krańcu świata wiele lat. Wśród misjonarzy jest wiele osób, które zostały uznane za święte, a może raczej wśród świętych znaleźli się i misjonarze. 

Niezależnie od tego, zarówno ze świętymi – misjonarzami, jak i z miejscami, gdzie sprawowali swoją posługę, zapoznać się możemy dzięki niezwykle wciągającej książce, adresowanej (nie tylko) do młodych czytelników, pt. „Ze świętymi na misjach”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Jedność książka to zbiór pięknych historii o równie pięknych wewnętrznie ludziach, którzy swoją postawą, swoimi wyborami, służyli Panu i ludziom dookoła, nie patrząc na swój osobisty interes czy wygodę. 

Ten zbiór biografii, napisanych językiem zrozumiałym dla dzieci w wieku szkolnym stworzony został przez ks. Zbigniewa Sobolewskiego, koordynatora licznych projektów medycznych oraz edukacyjnych w Afryce, Ameryce południowej, Azji i Oceanii, odznaczonego złotym Krzyżem Zasługi. To jedna z wielu wspaniałych książek autora, który w swoim dorobku ma zarówno bajki, jak i poważne pracowania dotyczące religii, Słowa Bożego czy świętych. Tym razem otrzymujemy nie tylko książkę, którą można czytać i o której można rozmawiać poznając życie świętych, czy inspirując się ich przymiotami, a nawet – wzorując się na nich, ale również swego rodzaju zaproszenie do zabawy. Zabawy dydaktycznej, bowiem pozycja ks. Sobolewskiego zawiera różnego rodzaju ćwiczenia czy łamigłówki, dzięki którym można nie tylko doskonale się bawić, ale również utrwalać czy poszerzać swoją wiedzę. Tym samym książka może być wykorzystywana nie tylko w domu, ale również na lekcjach religii, a także na innych przedmiotach, poruszających temat świętych czy charakterystyki danego kraju. 

Na stronach książki, która zwraca uwagę piękną, grubą oprawą i dbałością o szczegóły, znajdziemy siedemnaście wspaniałych historii, które warto poznać. Lekturę rozpoczniemy od poznania osoby św. Teresy od Dzieciątka Jezus, która w wieku 15 lat zapragnęła wstąpić do klasztoru, ale z uwagi na stan zdrowia i surowe reguły życia klasztornego, nie chciano jej przyjąć. Czytamy też o jej działalności misyjnej, która była wielkim marzeniem świętej i o tym, jakie przesłanie pozostawiła ona dla nas. Poznamy także osobę św. Franciszka Ksawerego, żyjącego w XVI wieku, który udał się do Indii Wschodnich, by tak prowadzić działalność misyjną. Był to również pierwszy misjonarz z Europy, który dotarł do Japonii! 

Zapoznamy się również z życiorysem Marii Teodory Ledóchowskiej, nazwanej „Matką Afryki” (choć w Afryce nigdy nie była), a także świętego … od miotły, czyli Marcina de Porres, pierwszego świętego czarnoskórego Amerykanina. Na stronach książki spotkamy ponadto świętą Różę z limy, o sercu przepełnionym miłością do Boga, która nie tylko dzieliła się jedzeniem z żebrakami, ale założyła również szpital, w którym pielęgnowała samotnych chorych. 

To tylko kilka postaci sportretowanych przez ks. Zbigniewa Sobolewskiego, których życie wypełnione było modlitwą i ciężką pracą na chwałę Panu. Wszyscy oni wprowadzają nas w świat prawdziwych wartości, pokazują, co tak naprawdę jest ważne, i co to znaczy kochać bliźniego. Opowieści o świętych uzupełniają liczne ciekawostki, m.in. o dalekich krajach, a także krzyżówki czy quizy, które pozwalają sprawdzić stopień zapamiętania tekstu, a przy tym stanowią prawdziwą zabawę!




Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wesołe zajączki z rolek po papierze toaletowym

Bardzo intensywny czas, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym sprawił, że strasznie dawno nie zaglądałam na bloga. Tymczasem uzbierało się sporo pomysłów, którymi chciałam się z Wami podzielić. Pierwszy dotyczy jeszcze Świąt Wielkanocnych (tak, wiem, minęło już kilka miesięcy), ale dekoracje mogą stać się inspiracją do modyfikacji wyglądu i przygotowania wielu wspaniałych ozdób również na inne okazje.  fot. J.Gul

DIY: Mrówka z wytłoczek po jajkach

Wiesz, jak bardzo pracowitym owadem jest mrówka? Nie bez przyczyny mówi się o kimś pilnym, sumiennym, ze jest „pracowity jak mróweczka”. Mrówki występują praktycznie pod każdą szerokością geograficzną, tworzą społeczności kastowe żyjące w gniazdach. Każdego dnia setki tysięcy mrówek żyjących w społeczności pod kopcem z nagromadzonych igieł sosnowych i resztek roślin pracuje cały czas, mieszając glebę, spulchniając ją i wzbogacając. Jak zrobić taką mrówkę. Możemy do tego wykorzystać wytłoczkę po jajkach.  Mrówka z wytłoczek po jajkach  Co będzie potrzebne? karton po jajkach czarna farba i pędzle malarskie nożyczki kreatywne oczy kreatywne patyczki klej (ja zastosowałam na gorąco, ale może być też np. wikol) Wykonanie:  Wytnij ciała owadów z wytłoczki, 3-częściowe mrówki, to trzy „filiżanki” z kartonu wspólnie połączone.  Pomaluj wycięty korpus mrówki na czarno, pozostawiając do wyschnięcia. W tym czasie z drucika kreatywnego wytnij cztery odcinki długości ok. 6 cm na odnóża. Po obu str

DIY: Lis z papierowego talerzyka

Znacie zabawę „Chodzi lis koło drogi…?” My bardzo lubimy się w nią bawić. W ogóle lubimy liski, dlatego jednego z nich zaprosiliśmy do domu. Oczywiście takiego ręcznie wykonanego i – uwaga- tym razem nie z wytłoczek, a z papierowego talerzyka.  Lis z papierowego talerzyka  Co będzie potrzebne:  2 papierowe talerzyki (lub 1 talerzyk i pomarańczowa kartka papieru)  pomarańczowa farba albo pisak  nożyczki  klej  czarny pompon albo koralik  Wykonanie:  Zacznij od pokolorowania kształtu litery „V” na papierowym talerzu pomarańczowym markerem lub farbą. Następnie zagnij krawędzie talerzyka i – kiedy farba wyschnie – przyklej je, lekko na siebie nakładając.  Z drugiego talerzyka wytnij kształt uszu i również pomaluj farbą. Uszy możesz wyciąć też z pomarańczowej kartki papieru.  Na zachodzących na siebie bokach talerzyka przyklej kreatywne oczy, a u dołu – nosek z koralika lub pompon. Uszy przyklej od tyłu talerzyka. Twój lisek jest już gotowy.