Przejdź do głównej zawartości

DIY: Jaszczurka z opakowań po jajkach

Był już krokodyl, był kameleon, teraz pora na jaszczurkę. Wracamy do wytłoczek po jajkach (jak się domyślacie, w ostatnich dniach były słodkości, są więc i wytłoczki), które są niezwykle wdzięcznym materiałem do tworzenia fantastycznych rzeczy. Jaszczurkę wykonujemy dokładnie tą samą techniką co poprzednie prace, będzie do tego potrzebne zatem zaangażowanie rodzica, ale dla dziecka również pozostaje sporo do wykonania. 


Jaszczurka z wytłoczek po jajkach 


Co będzie potrzebne: 
  • 3 duże kartony po jajkach 
  • nożyczki 
  • rzemieślniczy klej (u mnie na gorąco)
  • kolorowa farba (zielona i czarna)
  • kartka w kolorze różowym lub czerwonym (na język)


Wykonanie:

Jaszczurka jest wykonana ze środkowych stożków znajdujących się w kartonach z jajkami. To, ile będzie nam potrzebne stożków zależy wyłącznie od nas - otrzymamy wówczas mniejszą albo większą jaszczurkę, ja użyłam 14 stożków, by uzyskać właściwy kształt. 


Najpierw wycinamy stożki z kartonów przycinając je równo na brzegach. Następnie ze stożków (wcześniej dwa z nich okładamy na ogon i pysk) odcinamy wierzchołki. Znów dwa z wierzchołków odkładamy – przydadzą się na oczy jaszczurki. Stożki malujemy je na kolor zielony – trzy z nich zostawiamy w naturalnym kolorze, bez malowania.



Z wieczka kartonu lub z boku wycinamy cztery łapy. Je również malujemy.


Stożek przeznaczony na głowę lekko nacinamy po bokach, wycinając małe trójkąty. Dwa obcięte wierzchołki stożków bierzemy i na ich środku malujemy czarną farbą kropki - to będą oczy. Przyklejamy je po dwóch stronach głowy.







Teraz zaczynamy układanie. Smarujemy klejem wokół wewnętrznych krawędzi pierwszego stożka (głowa), następnie wkładamy następny, tworząc jednak przerwy pomiędzy nimi. W ten sposób dodajemy kolejne stożki tułowia. Jako 3, 5 i 7 stożek wkładamy elementy niepomalowane.


Mój tułów składa się z 7 elementów. Teraz czas na stożek łączący tułów z ogonem. Bierzemy jeden ze stożków i znacznie go przycinamy. Wkładamy go odwrotnie do stożka stanowiącego 7 element. Na niego znów nakładamy klejąc kolejne stożki, aż do ich wyczerpania. Ostatni jest stożek z nieobciętym wierzchołkiem, czyli ogon.




Teraz wycinamy z kartki różowej lub czerwonej wąski paseczek i rozcinamy go z jednej strony. Stworzy nam język. Możemy go lekko wywinąć na nożyczkach. W pysku robimy dziurkę i wsuwamy tam języczek.


Doklejamy łapy i nasza jaszczurka jest już gotowa.






Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wesołe zajączki z rolek po papierze toaletowym

Bardzo intensywny czas, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym sprawił, że strasznie dawno nie zaglądałam na bloga. Tymczasem uzbierało się sporo pomysłów, którymi chciałam się z Wami podzielić. Pierwszy dotyczy jeszcze Świąt Wielkanocnych (tak, wiem, minęło już kilka miesięcy), ale dekoracje mogą stać się inspiracją do modyfikacji wyglądu i przygotowania wielu wspaniałych ozdób również na inne okazje.  fot. J.Gul

DIY: Lis z papierowego talerzyka

Znacie zabawę „Chodzi lis koło drogi…?” My bardzo lubimy się w nią bawić. W ogóle lubimy liski, dlatego jednego z nich zaprosiliśmy do domu. Oczywiście takiego ręcznie wykonanego i – uwaga- tym razem nie z wytłoczek, a z papierowego talerzyka.  Lis z papierowego talerzyka  Co będzie potrzebne:  2 papierowe talerzyki (lub 1 talerzyk i pomarańczowa kartka papieru)  pomarańczowa farba albo pisak  nożyczki  klej  czarny pompon albo koralik  Wykonanie:  Zacznij od pokolorowania kształtu litery „V” na papierowym talerzu pomarańczowym markerem lub farbą. Następnie zagnij krawędzie talerzyka i – kiedy farba wyschnie – przyklej je, lekko na siebie nakładając.  Z drugiego talerzyka wytnij kształt uszu i również pomaluj farbą. Uszy możesz wyciąć też z pomarańczowej kartki papieru.  Na zachodzących na siebie bokach talerzyka przyklej kreatywne oczy, a u dołu – nosek z koralika lub pompon. Uszy przyklej od tyłu talerzyka. Twój lisek jest już gotowy.

DIY: Mrówka z wytłoczek po jajkach

Wiesz, jak bardzo pracowitym owadem jest mrówka? Nie bez przyczyny mówi się o kimś pilnym, sumiennym, ze jest „pracowity jak mróweczka”. Mrówki występują praktycznie pod każdą szerokością geograficzną, tworzą społeczności kastowe żyjące w gniazdach. Każdego dnia setki tysięcy mrówek żyjących w społeczności pod kopcem z nagromadzonych igieł sosnowych i resztek roślin pracuje cały czas, mieszając glebę, spulchniając ją i wzbogacając. Jak zrobić taką mrówkę. Możemy do tego wykorzystać wytłoczkę po jajkach.  Mrówka z wytłoczek po jajkach  Co będzie potrzebne? karton po jajkach czarna farba i pędzle malarskie nożyczki kreatywne oczy kreatywne patyczki klej (ja zastosowałam na gorąco, ale może być też np. wikol) Wykonanie:  Wytnij ciała owadów z wytłoczki, 3-częściowe mrówki, to trzy „filiżanki” z kartonu wspólnie połączone.  Pomaluj wycięty korpus mrówki na czarno, pozostawiając do wyschnięcia. W tym czasie z drucika kreatywnego wytnij cztery odcinki długości ok. 6 cm na odnóża. Po obu str