Przejdź do głównej zawartości

Strefa rodzica: Elżbieta Bielak „Pierwsze kroki w przedszkolu”

Tytuł: „Pierwsze kroki w przedszkolu” 
Autor: Elżbieta Bielak 
Wydawnictwo: IMPULS 



Pójście dziecka do przedszkola, to moment długo wyczekiwany, zarówno przez rodziców, jak i przez dzieci, to rozpoczęcie pewnego etapu w życiu małego człowieka. Równocześnie jest to chwila wypełniona obawami, dotyczącymi tego, jak dziecko będzie funkcjonowało w grupie, jak się odnajdzie w nowym środowisku, a także tego, jak będzie przebiegał jego rozwój. Ponadto, jeśli dziecko nie chodziło wcześniej do żłobka, to przedszkole oznacza dużą zmianę w funkcjonowaniu rodziny, zaś dla matki zazwyczaj – rozstanie, z którym niezmiennie wiąże się stres. 

Aby w takiej sytuacji lepiej móc funkcjonować, aby świadomie podjąć decyzję o pójściu dziecka do przedszkola, aby właściwie wybrać placówkę odpowiednią dla naszego dziecka, dostosowaną do jego potrzeb, warto sięgnąć po informacje, dotyczące zarówno tego, jak przebiega rozwój dziecka w okresie przedszkolnym (by zaobserwować ewentualne nieprawidłowości), jakie przedszkole wybrać (na co zwracać uwagę), w co wyposażyć dziecko do przedszkola, a także tego, jak przeżyć trudny niekiedy okres adaptacji dziecka. Taką wiedzą dzieli się z nami, rodzicami czy opiekunami, nauczycielka przedszkola z wieloletnim stażem, Elżbieta Bielak. W opublikowanej nakładem Oficyny Wydawniczej IMPULS książce pt. „Pierwsze kroki w przedszkolu” znajdziemy sporą dawkę wiedzy na temat funkcjonowania dziecka, w tym funkcjonowania dziecka w przedszkolu. Ten poradnik dla rodziców przyszłych przedszkolaków pozwala nam podejmować świadome decyzje i korygować ewentualne błędne wybory, pomaga także lepiej zrozumieć funkcjonowanie dziecka oraz specyfikę grupy przedszkolnej i okresu pobytu dziecka w przedszkolu. 

Składająca się z ośmiu części książka o niewielkiej objętości, zwraca naszą uwagę na najważniejsze kwestie, zaś autorka, jako że sama jest mamą, doskonale uchwyciła wagę niektórych problemów, a także wątpliwości doświadczanych przez rodziców. Nie znajdziemy tu akademickich wynurzeń, ale garść starannie wyselekcjonowanych informacji, dających nam obraz rozwoju dziecka w wieku przedszkolnym oraz jego funkcjonowania w środowisku przedszkolnym. 

Dowiemy się jak wygląda rozwój procesów poznawczych, rozwój uczuciowy i społeczny, osobowości oraz rozwój ruchowy dziecka w wieku przedszkolnym, a także jak kształtuje się zabawowa aktywność dziecka. W części poświęconej odpowiedzi na pytanie, czy przedszkole jest dobrym miejscem dla dziecka znajdziecie potwierdzenie tego wyboru, choć autora zauważa, że czasami dziecko nie jest gotowe, by rozstać się z rodzicami – w takiej sytuacji radzi, by poczekać choć kilka tygodni, by maluch dojrzał do rozstania. Autorka analizuje również dostępne wybory, przed którymi stoimy pragnąć posłać dziecko do przedszkola. Zwraca uwagę na formę prawną działalności przedszkola, różnice pomiędzy profilem i ofertą edukacyjną poszczególnych placówek, a nawet na różnice związane z kwestią finansowania pobytu dziecka. Autorka podpowiada, skąd czerpać informację o przedszkolu i podkreśla, że podejmując decyzję odnośnie wyboru danej placówki powinniśmy kierować się przede wszystkim własnymi wrażeniami, możliwościami oraz rozsądkiem. 

Dowiemy się też, w jaki sposób przygotować dziecka na pobyt w przedszkolu – nie tylko emocjonalnie i społecznie, ale autorka omawia także kwestie techniczne, dotyczące tego, co powinno znaleźć się w wyprawce przedszkolaka. Bielak pisze również o trudnych początkach, podając wskazówki, które pomogą przetrwać (rodzicom i dzieciom) pierwsze dni w przedszkolu. Dowiemy się również, z czego wynikać może zmiana w zachowaniu przedszkolaka, a także to, jak ważne jest, by dziecko w przedszkolu czuło się dobrze. 

Wszystkie poruszone tematy, wątpliwości są bliskie rodzicom, którzy stoją przed koniecznością podjęcia decyzji dotyczącej posłania dziecka do przedszkola, bądź tym, którzy taką decyzję już podjęli. Warto skorzystać z sugestii zawartych w poradniku po to, by stworzyć dziecku jak najlepsze warunki do rozwoju, by sprawić, że przedszkole stanie się miejscem, do którego będzie z przyjemnością uczęszczało.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wesołe zajączki z rolek po papierze toaletowym

Bardzo intensywny czas, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym sprawił, że strasznie dawno nie zaglądałam na bloga. Tymczasem uzbierało się sporo pomysłów, którymi chciałam się z Wami podzielić. Pierwszy dotyczy jeszcze Świąt Wielkanocnych (tak, wiem, minęło już kilka miesięcy), ale dekoracje mogą stać się inspiracją do modyfikacji wyglądu i przygotowania wielu wspaniałych ozdób również na inne okazje.  fot. J.Gul

DIY: Lis z papierowego talerzyka

Znacie zabawę „Chodzi lis koło drogi…?” My bardzo lubimy się w nią bawić. W ogóle lubimy liski, dlatego jednego z nich zaprosiliśmy do domu. Oczywiście takiego ręcznie wykonanego i – uwaga- tym razem nie z wytłoczek, a z papierowego talerzyka.  Lis z papierowego talerzyka  Co będzie potrzebne:  2 papierowe talerzyki (lub 1 talerzyk i pomarańczowa kartka papieru)  pomarańczowa farba albo pisak  nożyczki  klej  czarny pompon albo koralik  Wykonanie:  Zacznij od pokolorowania kształtu litery „V” na papierowym talerzu pomarańczowym markerem lub farbą. Następnie zagnij krawędzie talerzyka i – kiedy farba wyschnie – przyklej je, lekko na siebie nakładając.  Z drugiego talerzyka wytnij kształt uszu i również pomaluj farbą. Uszy możesz wyciąć też z pomarańczowej kartki papieru.  Na zachodzących na siebie bokach talerzyka przyklej kreatywne oczy, a u dołu – nosek z koralika lub pompon. Uszy przyklej od tyłu talerzyka. Twój lisek jest już gotowy.

DIY: Mrówka z wytłoczek po jajkach

Wiesz, jak bardzo pracowitym owadem jest mrówka? Nie bez przyczyny mówi się o kimś pilnym, sumiennym, ze jest „pracowity jak mróweczka”. Mrówki występują praktycznie pod każdą szerokością geograficzną, tworzą społeczności kastowe żyjące w gniazdach. Każdego dnia setki tysięcy mrówek żyjących w społeczności pod kopcem z nagromadzonych igieł sosnowych i resztek roślin pracuje cały czas, mieszając glebę, spulchniając ją i wzbogacając. Jak zrobić taką mrówkę. Możemy do tego wykorzystać wytłoczkę po jajkach.  Mrówka z wytłoczek po jajkach  Co będzie potrzebne? karton po jajkach czarna farba i pędzle malarskie nożyczki kreatywne oczy kreatywne patyczki klej (ja zastosowałam na gorąco, ale może być też np. wikol) Wykonanie:  Wytnij ciała owadów z wytłoczki, 3-częściowe mrówki, to trzy „filiżanki” z kartonu wspólnie połączone.  Pomaluj wycięty korpus mrówki na czarno, pozostawiając do wyschnięcia. W tym czasie z drucika kreatywnego wytnij cztery odcinki długości ok. 6 cm na odnóża. Po obu str