Przejdź do głównej zawartości

Czytamy: Susie Hodge, David Taylor "Sztuka. Encyklopedia dla dzieci"

Tytuł: Sztuka. Encyklopedia dla dzieci
Autor: Susie Hodge (malarstwo i rzeźba), David Taylor (fotografia) 
Wydawnictwo: Arkady 


Sztuka to nie tylko przejaw kreatywności czy środek wyrazu. Obcowanie z nią, tak samo jak akt kreacji, oddziałuje holistycznie na człowieka. Uwrażliwia, leczy serca i umysł, pobudza do działania, inspiruje twórczo, uspokaja, działa terapeutycznie – można wymieniać liczne jej zalety. Dlatego o sztuce trzeba mówić już od najmłodszych lat, czyniąc dziecko wrażliwym na piękno, czasami nieoczywiste, otaczającego nas świata. 

W jaki sposób rozmawiać jednak z dziećmi o sztuce? Jak opowiedzieć o różnych stylach, o tym, jak różniła się sztuka w różnych częściach świata, a także o tym, co te wszystkie wytwory łączy? Warto posłużyć się publikacją, która łączy w sobie cechy albumu o sztuce oraz fascynującej książki dla młodych czytelników. Obrazy mówią same za siebie, ale jeśli do tego dodamy czytelne, frapujące opisy, które wciągać będą młodych czytelników w świat sztuki i zapraszać do wielkiej z nią przygody, pozycja ta stanie się idealną, by zagadnienia teoretyczne przybliżyć. Mowa tu o opublikowanej nakładem Wydawnictwa Arkady książce pt. „Sztuka. Encyklopedia dla dzieci”, autorstwa Susie Hodge i Davida Taylora. 

Ta wyjątkowa pozycja adresowana jest do młodych odbiorców, ale tak naprawdę sięgnąć po nią mogą wszyscy, zarówno opiekunowie i rodzice dzieci, jak i nauczyciele plastyki, poloniści, terapeuci. Sztuka głęboko zakorzeniona jest bowiem w naszej rzeczywistości i obejmuje wiele sfer naszego życia (wszak mówimy też o sztuce użytkowej), co sprawia, że publikacja nie tylko poszerza nasze horyzonty, zwraca uwagę na pewne kwestie, których dotychczas może nawet nie dostrzegaliśmy, ale również stanowić może doskonałe przygotowanie przed wizytą w muzeum. 




Książka składa się z trzech działów: malarstwo, rzeźba oraz fotografia, a w każdej z tych części znajdziemy szczegółowe omówienie najważniejszych kierunków, zmian, a także epok i dzieł, znanych nam z reprodukcji czy nawet z telewizji. W części poświęconej malarstwu autorzy zabierają nas w podróż przybliżając nam wstępnie zagadnienia związane z tematem i kompozycją, perspektywą, kolorem, omawiają również kolejno okresy w sztuce, poczynając od sztuki prehistorycznej, sztuki starożytnego Egiptu, poprzez początki sztuki włoskich miast, sztukę gotycką, sztukę renesansu, aż po pop-art oraz op-art i sztukę nowoczesną. Jednocześnie dowiadujemy się wiele interesujących rzeczy, o których niekoniecznie mówi się powszechnie, poznajemy również wielkich mistrzów i najbardziej znane dzieła danego okresu. 

W części poświęconej rzeźbie, czyli trójwymiarowym dziełom sztuki. Dzięki książce zdobędziemy sporo informacji poświęconej rzeźbie starożytnej, greckiej i rzymskiej, a nawet nowoczesnej. Również tu podziwiać będziemy dzieła sztuki, które do dziś zachwycają swoim pięknem, jak na przykład Dyskobol, Terakotowa armia czy Pieta. Najbliższa będzie nam zapewne część poświęcona fotografii, choć zapewne nigdy nie postrzegaliśmy tej aktywności w kategorii sztuki. Autorzy dowodzą, że fotografia może być niezwykle poruszającą formą artystycznego wyrazu. Poznamy jej początki, zachwycimy się fotografią Tetons-Snake River, wykonaną w Wyoming przez Ansela Adamsa i dokładnie omówimy poszczególne elementy zdjęcia, które świadczą o jego wyjątkowości, prześledzimy również rewolucję aparatu fotograficznego. Oraz poznamy rodzaje fotografii. 

Wieloaspektowe ujęcie pojęcia „sztuka”, które prezentuje ten wyjątkowy album, nie tylko daje nam wgląd w to, jak fascynujący jest świat sztuki, ale także wyposaża nas w wiedzę, która pozwala docenić wiele dzieł, która pozwala zachwycić się pietyzmem wykonania czy też nieszablonowym sposobem ujęcia tematu przez artystę. Wrażenie, jakie robi na nas album potęgowane jest jeszcze wspaniałym jego wydaniem – twarda oprawa i wysokiej jakości papier pozwalają sycić wzrok, a zaspokajając nasze potrzeby estetyczne doskonale współgrają z tematyką publikacji. 



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wesołe zajączki z rolek po papierze toaletowym

Bardzo intensywny czas, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym sprawił, że strasznie dawno nie zaglądałam na bloga. Tymczasem uzbierało się sporo pomysłów, którymi chciałam się z Wami podzielić. Pierwszy dotyczy jeszcze Świąt Wielkanocnych (tak, wiem, minęło już kilka miesięcy), ale dekoracje mogą stać się inspiracją do modyfikacji wyglądu i przygotowania wielu wspaniałych ozdób również na inne okazje.  fot. J.Gul

DIY: Lis z papierowego talerzyka

Znacie zabawę „Chodzi lis koło drogi…?” My bardzo lubimy się w nią bawić. W ogóle lubimy liski, dlatego jednego z nich zaprosiliśmy do domu. Oczywiście takiego ręcznie wykonanego i – uwaga- tym razem nie z wytłoczek, a z papierowego talerzyka.  Lis z papierowego talerzyka  Co będzie potrzebne:  2 papierowe talerzyki (lub 1 talerzyk i pomarańczowa kartka papieru)  pomarańczowa farba albo pisak  nożyczki  klej  czarny pompon albo koralik  Wykonanie:  Zacznij od pokolorowania kształtu litery „V” na papierowym talerzu pomarańczowym markerem lub farbą. Następnie zagnij krawędzie talerzyka i – kiedy farba wyschnie – przyklej je, lekko na siebie nakładając.  Z drugiego talerzyka wytnij kształt uszu i również pomaluj farbą. Uszy możesz wyciąć też z pomarańczowej kartki papieru.  Na zachodzących na siebie bokach talerzyka przyklej kreatywne oczy, a u dołu – nosek z koralika lub pompon. Uszy przyklej od tyłu talerzyka. Twój lisek jest już gotowy.

DIY: Mrówka z wytłoczek po jajkach

Wiesz, jak bardzo pracowitym owadem jest mrówka? Nie bez przyczyny mówi się o kimś pilnym, sumiennym, ze jest „pracowity jak mróweczka”. Mrówki występują praktycznie pod każdą szerokością geograficzną, tworzą społeczności kastowe żyjące w gniazdach. Każdego dnia setki tysięcy mrówek żyjących w społeczności pod kopcem z nagromadzonych igieł sosnowych i resztek roślin pracuje cały czas, mieszając glebę, spulchniając ją i wzbogacając. Jak zrobić taką mrówkę. Możemy do tego wykorzystać wytłoczkę po jajkach.  Mrówka z wytłoczek po jajkach  Co będzie potrzebne? karton po jajkach czarna farba i pędzle malarskie nożyczki kreatywne oczy kreatywne patyczki klej (ja zastosowałam na gorąco, ale może być też np. wikol) Wykonanie:  Wytnij ciała owadów z wytłoczki, 3-częściowe mrówki, to trzy „filiżanki” z kartonu wspólnie połączone.  Pomaluj wycięty korpus mrówki na czarno, pozostawiając do wyschnięcia. W tym czasie z drucika kreatywnego wytnij cztery odcinki długości ok. 6 cm na odnóża. Po obu str