Przejdź do głównej zawartości

Czytamy: Christine Henkel "W lesie"

Tytuł: W lesie 
Autor: Christine Henkel 
Wydawnictwo: Czarna Owca 


Wyprawa do lasu, to zawsze dobry pomysł. Warto taką wycieczkę wykorzystać również w celach edukacyjnych, łącząc spacer ze zbieraniem darów natury, czy obserwacją fauny i flory. To także okazja do ćwiczenia spostrzegawczości, do rozmowy o ekologii czy ekosystemie, która stanowi doskonałe uzupełnienie tradycyjnych zajęć szkolnych. 

Taki spacer warto też połączyć z odpowiednią lekturą, która może stanowić element przygotowania do wycieczki, ale i stanowić niejako jej kontynuację. Taką właśnie książką jest pozycja pt. „W lesie”, autorstwa Christine Henkel. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Czarna Owca książka, to doskonała propozycja zarówno dla przedszkolaków, jak i dla młodszych dzieci. W zależności od wieku i celu, z książką można pracować na wiele różnych sposobów, dlatego też sprawdzi się ona nie tylko w domach, ale również w przedszkolach czy gabinetach specjalistów. Twarda okładka sprawi, że książka długo nie będzie nosiła śladów zużycia, a z pewnością używana będzie często. 

„W lesie” to książka, którą można oglądać, odkrywać w niej specjalnie wyróżnione elementy, można wykorzystać ją do snucia opowieści, albo zachęcić dziecko do opowiadania co widzi na rysunku. Książka też przedstawia mieszkańców lasu, pozwala zidentyfikować poszczególne zwierzęta, a także zobaczyć, gdzie mieszkają; poznać różne rodzaje lasu i poszczególne gatunki drzew tworzące go, a także owady, które w lesie czują się doskonale. 

Kolejne karty przenoszą nas do podziemnego świata, gdzie zobaczymy m.in. norę kreta, borsuka, myszy , czy lisa. Karta prezentująca las liściasty pomaga odróżnić takie gatunki drzew, jak dąb, buk, brzoza, olcha i jarzębina, zobaczymy również, jak wygląda las w nocy – okazuje się, że tętni on życiem, a większość z tych gatunków zwierząt nie zobaczymy w ciągu dnia. 


Przekonamy się też, jak wygląda poszycie leśne i ile gatunków go tworzy, co może stać się okazją do dyskusji na przykład o wypalaniu traw czy paleniu ognisk w lesie, Przeniesiemy się też na polanę, gdzie czaka na nas prawdziwie sielski widok. Pasące się jelenie i daniele, skaczące wiewiórki, wypoczywające lisy – to tylko element tej pięknej chwili zatrzymanej na ilustracji. Zobaczymy też, jak wygląda las w zimie, a nawet możemy zabawić się …w tropienie zwierząt. 

Praca z książką zapewnia moc wrażeń, nie tylko małym odbiorcom, ale i rodzicom czy opiekunom. Możemy wykorzystać ją również do wykonania prac plastycznych. Może stać się wstępem do zrobienia zielnika czy sprzątania lasu. Możemy bawić się również w tropienie zwierząt, obserwację mrowisk, a także na wiele innych sposobów, bowiem publikacja ta zdecydowanie rozwija kreatywność i ciekawość świata, przede wszystkim świata przyrody!



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wesołe zajączki z rolek po papierze toaletowym

Bardzo intensywny czas, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym sprawił, że strasznie dawno nie zaglądałam na bloga. Tymczasem uzbierało się sporo pomysłów, którymi chciałam się z Wami podzielić. Pierwszy dotyczy jeszcze Świąt Wielkanocnych (tak, wiem, minęło już kilka miesięcy), ale dekoracje mogą stać się inspiracją do modyfikacji wyglądu i przygotowania wielu wspaniałych ozdób również na inne okazje.  fot. J.Gul

DIY: Lis z papierowego talerzyka

Znacie zabawę „Chodzi lis koło drogi…?” My bardzo lubimy się w nią bawić. W ogóle lubimy liski, dlatego jednego z nich zaprosiliśmy do domu. Oczywiście takiego ręcznie wykonanego i – uwaga- tym razem nie z wytłoczek, a z papierowego talerzyka.  Lis z papierowego talerzyka  Co będzie potrzebne:  2 papierowe talerzyki (lub 1 talerzyk i pomarańczowa kartka papieru)  pomarańczowa farba albo pisak  nożyczki  klej  czarny pompon albo koralik  Wykonanie:  Zacznij od pokolorowania kształtu litery „V” na papierowym talerzu pomarańczowym markerem lub farbą. Następnie zagnij krawędzie talerzyka i – kiedy farba wyschnie – przyklej je, lekko na siebie nakładając.  Z drugiego talerzyka wytnij kształt uszu i również pomaluj farbą. Uszy możesz wyciąć też z pomarańczowej kartki papieru.  Na zachodzących na siebie bokach talerzyka przyklej kreatywne oczy, a u dołu – nosek z koralika lub pompon. Uszy przyklej od tyłu talerzyka. Twój lisek jest już gotowy.

DIY: Mrówka z wytłoczek po jajkach

Wiesz, jak bardzo pracowitym owadem jest mrówka? Nie bez przyczyny mówi się o kimś pilnym, sumiennym, ze jest „pracowity jak mróweczka”. Mrówki występują praktycznie pod każdą szerokością geograficzną, tworzą społeczności kastowe żyjące w gniazdach. Każdego dnia setki tysięcy mrówek żyjących w społeczności pod kopcem z nagromadzonych igieł sosnowych i resztek roślin pracuje cały czas, mieszając glebę, spulchniając ją i wzbogacając. Jak zrobić taką mrówkę. Możemy do tego wykorzystać wytłoczkę po jajkach.  Mrówka z wytłoczek po jajkach  Co będzie potrzebne? karton po jajkach czarna farba i pędzle malarskie nożyczki kreatywne oczy kreatywne patyczki klej (ja zastosowałam na gorąco, ale może być też np. wikol) Wykonanie:  Wytnij ciała owadów z wytłoczki, 3-częściowe mrówki, to trzy „filiżanki” z kartonu wspólnie połączone.  Pomaluj wycięty korpus mrówki na czarno, pozostawiając do wyschnięcia. W tym czasie z drucika kreatywnego wytnij cztery odcinki długości ok. 6 cm na odnóża. Po obu str