Przejdź do głównej zawartości

DIY: Zawieszki i magnesy z masy solnej

Masa solna jest nazywana naturalną plasteliną - głównie dlatego, że jej właściwości są podobne, a na dodatek jest bezpieczna dla dzieci. A choć wiele osób przeraża robienie jej własnoręcznie, to tak naprawdę jest banalna do wykonania. Szczególnie, jeśli zastosujemy najprostszy chyba ze wszystkich przepisów.



DIY: Zawieszki i magnesy z masy solnej

Przepis na masę solną

Co będzie potrzebne?
  • 1 szklanka mąki;
  • 1 szklanka soli;
  • ok. 0,5 szklanki wody.

Wykonanie:

Do głębokiej miski wsypujemy mąkę i sól. Dokładnie mieszamy i wlewamy niewielką ilość wody. Mieszamy dokładnie rozcierając grudki, dodajemy odrobinę wody i ponownie mieszamy. Ilość wody jest tu istotna i trzeba ją wlewać stopniowo. Ciasto wyjmujemy na stolnicę i ugniatamy, aż będzie gładkie (około 5 minut).

Ciasto wałkujemy na grubość ok. 3 mm (im będzie grubsze, tym wolniej będzie schło).

Szablonami wycinamy kształty. W ciasto możemy również włożyć różne ozdoby, np. muszelki, liście. Jeśli chcemy wykonać zawieszkę, robimy słomką do napojów dziurkę. 

Ozdoby możemy pozostawić w ciepłym miejscu do wysuszenia na ok. 2 tygodnie (odwracamy je co kilka dni, by schły równomiernie). Przy tym sposobie ozdoby są bardziej równe, nie wyrastają asymetrycznie. 
Drugi sposób to podsuszanie w piekarniku. Rozgrzewamy go do temperatury ok. 50-60 st.C. Suszymy ozdoby przez godzinę, następnie odwracamy i pozostawiamy w piekarniku jeszcze przez godzinę. Później znów włączamy piekarnik i powtarzamy proces aż do chwili, kiedy dekoracje będą suche. Jeśli zaczną się wywijać, brązowieć, zmniejszamy temperaturę.





Gotowe dekoracje można pomalować farbami akrylowymi, zabezpieczyć lakierem bezbarwnym. Jeśli chcemy wykonać z nich magnesy, odcięty fragment magnesu przyklejamy od spodu do ozdoby. 




Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wesołe zajączki z rolek po papierze toaletowym

Bardzo intensywny czas, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym sprawił, że strasznie dawno nie zaglądałam na bloga. Tymczasem uzbierało się sporo pomysłów, którymi chciałam się z Wami podzielić. Pierwszy dotyczy jeszcze Świąt Wielkanocnych (tak, wiem, minęło już kilka miesięcy), ale dekoracje mogą stać się inspiracją do modyfikacji wyglądu i przygotowania wielu wspaniałych ozdób również na inne okazje.  fot. J.Gul

DIY: Lis z papierowego talerzyka

Znacie zabawę „Chodzi lis koło drogi…?” My bardzo lubimy się w nią bawić. W ogóle lubimy liski, dlatego jednego z nich zaprosiliśmy do domu. Oczywiście takiego ręcznie wykonanego i – uwaga- tym razem nie z wytłoczek, a z papierowego talerzyka.  Lis z papierowego talerzyka  Co będzie potrzebne:  2 papierowe talerzyki (lub 1 talerzyk i pomarańczowa kartka papieru)  pomarańczowa farba albo pisak  nożyczki  klej  czarny pompon albo koralik  Wykonanie:  Zacznij od pokolorowania kształtu litery „V” na papierowym talerzu pomarańczowym markerem lub farbą. Następnie zagnij krawędzie talerzyka i – kiedy farba wyschnie – przyklej je, lekko na siebie nakładając.  Z drugiego talerzyka wytnij kształt uszu i również pomaluj farbą. Uszy możesz wyciąć też z pomarańczowej kartki papieru.  Na zachodzących na siebie bokach talerzyka przyklej kreatywne oczy, a u dołu – nosek z koralika lub pompon. Uszy przyklej od tyłu talerzyka. Twój lisek jest już gotowy.

DIY: Mrówka z wytłoczek po jajkach

Wiesz, jak bardzo pracowitym owadem jest mrówka? Nie bez przyczyny mówi się o kimś pilnym, sumiennym, ze jest „pracowity jak mróweczka”. Mrówki występują praktycznie pod każdą szerokością geograficzną, tworzą społeczności kastowe żyjące w gniazdach. Każdego dnia setki tysięcy mrówek żyjących w społeczności pod kopcem z nagromadzonych igieł sosnowych i resztek roślin pracuje cały czas, mieszając glebę, spulchniając ją i wzbogacając. Jak zrobić taką mrówkę. Możemy do tego wykorzystać wytłoczkę po jajkach.  Mrówka z wytłoczek po jajkach  Co będzie potrzebne? karton po jajkach czarna farba i pędzle malarskie nożyczki kreatywne oczy kreatywne patyczki klej (ja zastosowałam na gorąco, ale może być też np. wikol) Wykonanie:  Wytnij ciała owadów z wytłoczki, 3-częściowe mrówki, to trzy „filiżanki” z kartonu wspólnie połączone.  Pomaluj wycięty korpus mrówki na czarno, pozostawiając do wyschnięcia. W tym czasie z drucika kreatywnego wytnij cztery odcinki długości ok. 6 cm na odnóża. Po obu str