Przejdź do głównej zawartości

Czytamy: Ana Serna, Henar Íñigo " Kraina emocji. Pożegnaj smutek!"

Tytuł: Kraina emocji. Pożegnaj smutek!
Autor: Ana Serna, Henar Íñigo
Wydawnictwo: Jupi Jo!


Smutek jest jedną z sześciu podstawowych emocji i to jedną z mniej lubianych. Emocja ta nie kojarzy się bowiem pozytywnie, staramy się wystrzegać smutku, nie lubimy również smutnych ludzi, unikamy ich w swoim otoczeniu. Tymczasem smutek jest bardzo ważną informacją, pojawia się bowiem zwykle jako odpowiedź czy wynik niekorzystnej sytuacji, straty, rozpaczy, bezradności, rozczarowania. Nie jest to emocja, którą powinno się ukrywać, ale też należy wiedzieć, jak należy ją kontrolować i co można zrobić.

O emocjach, a szczególnie o smutku, warto rozmawiać z dziećmi, dając im niejako przyzwolenie na jego odczuwanie, ale też pokazując, co w obliczu smutku można zrobić. Do zainicjowania takiej rozmowy można wykorzystać piękną książkę pt. „Pożegnaj smutek!”, z serii „Kraina emocji”. Opublikowany nakładem Wydawnictwa Jupi Jo! cykl adresowany jest do czytelników w wieku przedszkolnym, od trzech lat. Kartonowe książeczki z pięknymi ilustracjami Kasandry, pozwalają nie tylko zachwycić się samym obcowaniem z książką i jej bohaterami, ale również aktywnie śledzić tekst czytany przez rodzica, opiekuna.

Autorzy przedstawiają nam małą żabkę Żanetkę, uczęszczającą do przedszkola „Nad Jeziorkiem”. Mimo iż bardzo lubi swoje zajęcia, to nie może doczekać się wakacji – stanowią one zapowiedź dobrej zabawy z przyjaciółmi i beztroski trwającej cały dzień. Żanetka cieszy się niezmiernie, podskakując i kręcąc piruety, całą sobą oddając swoją radość. Żabka zamierza bawić się całe popołudnie, dlatego poszukując towarzyszki, udaje się do domu swojej najlepszej przyjaciółki, jaszczurki Joli. Jednak ta wizyta nie przebiega tak, jak żabka się spodziewała. Okazuje się bowiem, że zastaje w domu zapłakaną przyjaciółkę, która informuje ją o rychłej przeprowadzce. Odtąd mieszkać ma z rodziną u cioci i wujka nad Szemrzącym Strumykiem. To zaś oznacza, że już nigdy więcej się nie zobaczą.



Przejęta Żanetka nie myśli już o wakacjach. Przepełnia ją ogromny smutek, którego nie są w stanie rozwiać ani zabawne żółwie trojaczki, które proponują jej zabawę w chowanego, ani kaczor Kamil, który chciałby się z nią pościgać, ani ślimak Staś, który jest posiadaczem ogródka ze wspaniałą huśtawką. Również po powrocie do domu nie myśli o zabawie, kładzie się od razu do łóżka i nawet wspaniałe placuszki podane przez mamę na śniadanie następnego dnia nie są w stanie rozwiać tego mroku.

Zaniepokojeni przyjaciele postanawiają razem odwiedzić żabkę, to bowiem dla nich bardzo niepokojące, że nie chciała się z nimi bawić, a to – biorąc pod uwagę temperament Żabki – jest bardzo dziwne. Rozmawiając z przyjaciółmi na temat tego, co każde z nich robi, kiedy jest mu smutno Żanetka nie tylko poznaje różne sposoby na radzenie sobie ze smutkiem, ale też przekonuje się, że może i traci przyjaciółkę, ale wokół niej jest jeszcze kilku wspaniałych towarzyszy, którzy ją bardzo lubią. I z nimi również może bawić się całe wakacje!

Książka „Poznaj świat”, to doskonała lektura, która umożliwia rozmowę z dzieckiem na temat tego, jak się tak naprawdę czujemy, kiedy jesteśmy smutni, o powodach odczuwania smutku, a także zachęca do szukania sposobów na ten smutek – rodzic czy opiekun również może podać swoje pomysły na to, co można robić kiedy jest nam smutno, dzieci zaś mogą zastanawiać się, co one mogą wówczas zrobić. Śledzenie przygód żabki Żanetki nie tylko pozwala wspaniale spędzić czas z dzieckiem, ale także stworzyć mu bezpieczne środowisko, w którym jest pozwolenie na smutek, ale również dostępny jest wachlarz narzędzi, po które dziecko może sięgnąć, by sobie z tym smutkiem poradzić.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wesołe zajączki z rolek po papierze toaletowym

Bardzo intensywny czas, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym sprawił, że strasznie dawno nie zaglądałam na bloga. Tymczasem uzbierało się sporo pomysłów, którymi chciałam się z Wami podzielić. Pierwszy dotyczy jeszcze Świąt Wielkanocnych (tak, wiem, minęło już kilka miesięcy), ale dekoracje mogą stać się inspiracją do modyfikacji wyglądu i przygotowania wielu wspaniałych ozdób również na inne okazje.  fot. J.Gul

DIY: Lis z papierowego talerzyka

Znacie zabawę „Chodzi lis koło drogi…?” My bardzo lubimy się w nią bawić. W ogóle lubimy liski, dlatego jednego z nich zaprosiliśmy do domu. Oczywiście takiego ręcznie wykonanego i – uwaga- tym razem nie z wytłoczek, a z papierowego talerzyka.  Lis z papierowego talerzyka  Co będzie potrzebne:  2 papierowe talerzyki (lub 1 talerzyk i pomarańczowa kartka papieru)  pomarańczowa farba albo pisak  nożyczki  klej  czarny pompon albo koralik  Wykonanie:  Zacznij od pokolorowania kształtu litery „V” na papierowym talerzu pomarańczowym markerem lub farbą. Następnie zagnij krawędzie talerzyka i – kiedy farba wyschnie – przyklej je, lekko na siebie nakładając.  Z drugiego talerzyka wytnij kształt uszu i również pomaluj farbą. Uszy możesz wyciąć też z pomarańczowej kartki papieru.  Na zachodzących na siebie bokach talerzyka przyklej kreatywne oczy, a u dołu – nosek z koralika lub pompon. Uszy przyklej od tyłu talerzyka. Twój lisek jest już gotowy.

DIY: Mrówka z wytłoczek po jajkach

Wiesz, jak bardzo pracowitym owadem jest mrówka? Nie bez przyczyny mówi się o kimś pilnym, sumiennym, ze jest „pracowity jak mróweczka”. Mrówki występują praktycznie pod każdą szerokością geograficzną, tworzą społeczności kastowe żyjące w gniazdach. Każdego dnia setki tysięcy mrówek żyjących w społeczności pod kopcem z nagromadzonych igieł sosnowych i resztek roślin pracuje cały czas, mieszając glebę, spulchniając ją i wzbogacając. Jak zrobić taką mrówkę. Możemy do tego wykorzystać wytłoczkę po jajkach.  Mrówka z wytłoczek po jajkach  Co będzie potrzebne? karton po jajkach czarna farba i pędzle malarskie nożyczki kreatywne oczy kreatywne patyczki klej (ja zastosowałam na gorąco, ale może być też np. wikol) Wykonanie:  Wytnij ciała owadów z wytłoczki, 3-częściowe mrówki, to trzy „filiżanki” z kartonu wspólnie połączone.  Pomaluj wycięty korpus mrówki na czarno, pozostawiając do wyschnięcia. W tym czasie z drucika kreatywnego wytnij cztery odcinki długości ok. 6 cm na odnóża. Po obu str