Przejdź do głównej zawartości

Czytamy: Álex Rovira, Francesc Miralles "Opowieści dla dzieci, które chcą uwierzyć w siebie"

Tytuł: Opowieści dla dzieci, które chcą uwierzyć w siebie
Autor: Álex Rovira, Francesc Miralles
Wydawnictwo: Czarna Owca



Problem związany z poczuciem własnej wartości nie dotyczy tylko dzieci. Również dorośli mają z tym problem, choć swoje źródło ma on zazwyczaj w dzieciństwie. Błędy wychowawcze popełnione przez w dzieciństwie zarówno przez rodziców, jak i nauczycieli, pozornie niewinne nawet komentarze kolegów czy innych osób – wszystko to może osłabić poczucie własnej wartości i sprawić, że dorosłe osoby wciąż nie są szczęśliwe, wciąż za czymś gonią usiłując zadowolić wszystkich, wciąż desperacko szukają zaspokojenia potrzeby akceptacji, nawet za cenę swojej krzywdy.

W jaki sposób można to zmienić? Pomocą w tym służyć może książka opublikowana nakładem Wydawnictwa Czarna Owca pt. „Opowieści dla dzieci, które chcą uwierzyć w siebie”. Tak naprawdę jednak Álex Rovira i Francesc Miralles stworzyli książkę dla każdego, niezależnie od wieku, a mimo iż przesłanie ukryte jest w baśniowych historiach, to ich uniwersalne przesłanie trafi do każdego i ma moc zmiany, a przynajmniej do tej zmiany inspiruje. Trzydzieści pięć opowieści zebranych w książce, opatrzonych komentarzem, można czytać jako całość, czytając jedna po drugiej, lub też wybierać poszczególne. Choć taką drogę polecam wybrać dopiero wówczas, kiedy zapoznamy się z całością. Wówczas bowiem zrozumiemy, że każda z tych historii czemuś służy, każda ma swój cel, zaś kwestia poczucia własnej wartości została tu potraktowana holistycznie. Co więcej, teksty te można wykorzystać nie tylko do wspólnego czytania wraz z dzieckiem w domowym zaciszu, ale mogą one stać się inspiracją do zajęć szkolnych, zaś poruszone w nich tematy sprawdzą się nie tylko w trakcie godziny wychowawczej.

Poznamy zatem historię orła, który nie chciał latać do momentu, kiedy zmuszony był opuścić swoją strefę komfortu. Przekonamy się, że w grupie tkwi siła, czytając opowieść o dwóch włóczęgach, którzy znaleźli się w śmiertelnym niebezpieczeństwie i mimo konfliktu byli zmuszeni zjednoczyć się w działaniu. Wielki mały łucznik przekona nas, że warto marzyć i dążyć do realizacji tych marzeń, zaś historia rozgrywająca się w autobusie pokaże, że należy ostrożnie wydawać sądy i wstrzymać się z opinią, jeśli nie znamy szczegółów sytuacji.

Opowieść o cesarzu i wieśniaku dowodzi, że nic nie trwa wiecznie – przemijają tak dobre, jak i złe chwile, zaś rozmowa turkawki z sobą utwierdza nas w przekonaniu, że jeśli lubimy samego siebie, to wszędzie będzie nam dobrze. Opowieść o studencie poszukującym różnicy pomiędzy niebem a piekłem pokazuje nam, że pomagając innym, pomagamy też sobie, zaś historia o trzech lwach i wyborze nowego króla dowodzi, że często jeśli czegoś bardzo pragniemy i będziemy się starać, to stanie się to osiągalne.

To zaledwie część z zawartych w książce opowieści i wskazówek dotyczących tego, w jakim kierunku iść, jak nad sobą pracować. Przesłanie kryjące się w każdym z tekstów pozwala nam dostrzec właściwy sposób postępowania i pokazuje, w jaki sposób żyć w zgodzie z sobą i własnymi przekonaniami, jak opierać się na fundamentalnych wartościach. Książka stanowi wskazówkę również dla dorosłych, wciąż nieszczęśliwych, uwikłanych w toksyczne związki, poszukujących szczęścia tam, gdzie znaleźć go z pewnością nie można. „Opowieści dla dzieci, które chcą uwierzyć w siebie” są tym samym pozycją wyjątkową, a szata graficzna stanowi tylko przysłowiową wisienkę na torcie.



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wesołe zajączki z rolek po papierze toaletowym

Bardzo intensywny czas, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym sprawił, że strasznie dawno nie zaglądałam na bloga. Tymczasem uzbierało się sporo pomysłów, którymi chciałam się z Wami podzielić. Pierwszy dotyczy jeszcze Świąt Wielkanocnych (tak, wiem, minęło już kilka miesięcy), ale dekoracje mogą stać się inspiracją do modyfikacji wyglądu i przygotowania wielu wspaniałych ozdób również na inne okazje.  fot. J.Gul

DIY: Mrówka z wytłoczek po jajkach

Wiesz, jak bardzo pracowitym owadem jest mrówka? Nie bez przyczyny mówi się o kimś pilnym, sumiennym, ze jest „pracowity jak mróweczka”. Mrówki występują praktycznie pod każdą szerokością geograficzną, tworzą społeczności kastowe żyjące w gniazdach. Każdego dnia setki tysięcy mrówek żyjących w społeczności pod kopcem z nagromadzonych igieł sosnowych i resztek roślin pracuje cały czas, mieszając glebę, spulchniając ją i wzbogacając. Jak zrobić taką mrówkę. Możemy do tego wykorzystać wytłoczkę po jajkach.  Mrówka z wytłoczek po jajkach  Co będzie potrzebne? karton po jajkach czarna farba i pędzle malarskie nożyczki kreatywne oczy kreatywne patyczki klej (ja zastosowałam na gorąco, ale może być też np. wikol) Wykonanie:  Wytnij ciała owadów z wytłoczki, 3-częściowe mrówki, to trzy „filiżanki” z kartonu wspólnie połączone.  Pomaluj wycięty korpus mrówki na czarno, pozostawiając do wyschnięcia. W tym czasie z drucika kreatywnego wytnij cztery odcinki długości ok. 6 cm na odnóża. Po obu str

DIY: Lis z papierowego talerzyka

Znacie zabawę „Chodzi lis koło drogi…?” My bardzo lubimy się w nią bawić. W ogóle lubimy liski, dlatego jednego z nich zaprosiliśmy do domu. Oczywiście takiego ręcznie wykonanego i – uwaga- tym razem nie z wytłoczek, a z papierowego talerzyka.  Lis z papierowego talerzyka  Co będzie potrzebne:  2 papierowe talerzyki (lub 1 talerzyk i pomarańczowa kartka papieru)  pomarańczowa farba albo pisak  nożyczki  klej  czarny pompon albo koralik  Wykonanie:  Zacznij od pokolorowania kształtu litery „V” na papierowym talerzu pomarańczowym markerem lub farbą. Następnie zagnij krawędzie talerzyka i – kiedy farba wyschnie – przyklej je, lekko na siebie nakładając.  Z drugiego talerzyka wytnij kształt uszu i również pomaluj farbą. Uszy możesz wyciąć też z pomarańczowej kartki papieru.  Na zachodzących na siebie bokach talerzyka przyklej kreatywne oczy, a u dołu – nosek z koralika lub pompon. Uszy przyklej od tyłu talerzyka. Twój lisek jest już gotowy.