Przejdź do głównej zawartości

Czytamy: Paulina Mechło i Magdalena Karpińska "Trening koncentracji dla dzieci"

Tytuł: Trening koncentracji dla dzieci 
Autor: Paulina Mechło i Magdalena Karpińska 
Wydawnictwo: Sensus 


W obecnych czasach, kiedy ilość bodźców jest przytłaczająca i każdego dnia, nawet nieświadomie, wystawiamy się na ich atak, ciężko jest mówić o pełnej koncentracji. Jest to niezwykle uciążliwe w przypadku dorosłych, ale też dzieci, którym problemy z koncentracją znacznie utrudniać mogą skupienie na przekazywanym materiale i przyswajanie go, a w konsekwencji – trudności szkolne. 

Dobra wiadomość jest taka, że koncentrację można wyćwiczyć poprzez systematyczną pracę i odpowiednio dobrane ćwiczenia, obejmujące m.in. klasyfikowanie, myślenie przyczynowo-skutkowe, wodzenie po śladzie. Zbiór stu takich ćwiczeń usprawniających koncentrację, zarówno u tych dzieci (i nie tylko dzieci), które mają z tym problem, ale i u tych, które chcą utrzymać, a nawet doskonalić swoje umiejętności, znajdziemy w książce pt. „Trening superkoncentracji dla dzieci”, autorstwa Pauliny Mechło oraz Magdaleny Karpińskiej. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Sensus książka to idealna propozycja dla uczniów, ale także rodziców, nauczycieli, terapeutów, którzy dzięki niej nie tylko zyskują cenny materiał do pracy z dzieckiem, ale sami również mogą potrenować. 

Książka nie jest ani przewodnikiem po świecie koncentracji i pamięci, ani poradnikiem merytorycznym. Znajdziemy tu ćwiczenia na każdy dzień (odpowiedzi umieszczone są na końcu książki), mniej lub bardziej skomplikowane, ale zróżnicowane w taki sposób, by rozwijać różne kompetencje. Dzięki niewielkiej objętości z książki można korzystać niemal wszędzie: w szkole, domu, w gabinecie, ale również w trakcie długiej podróży. Przewodnikiem po tej ekscytującej i pełnej wyzwań wyprawie (a właściwie treningu) jest Móżdżek, przyjaciel który wielokrotnie pomoże w zrozumieniu ćwiczenia, a na pewno będzie wspierał wiarą w sukces i … dobrze się bawił, podobnie zresztą jak dziecko wykonując kolejne zadania. 


A te dotyczą m.in. znalezienia w rozsypance literek w określonym kolorze, pokolorowania gwiazdek w określonej kolejności (klasyfikowanie, sortowanie), wyszukiwania określonych wyrazów, pokonywania labiryntów. Znajdą się tu również wykreślanki, dopasowywanie klocków, identyfikacja podobnych figur czy rysowanie lustrzanego odbicia. 

Będzie też zabawa kolorami, odtwarzanie wzorów, ćwiczenia obejmujące dodawanie, odejmowanie i inne działania arytmetyczne, identyfikację różnic czy dopasowywanie cieni. To wszystko sprawia, że dzięki zróżnicowaniu zadań nie sposób się nudzić, a do tego pokonywanie kolejnych stron/zadań, staje się prawdziwym wyzwaniem, któremu jednak oddajemy się z przyjemnością. Tym bardziej, że na uznanie zasługuje również szata graficzna książki, kolorowa, a jednocześnie nie odciągająca uwagi (!) dziecka od stojących przed nim zadań.



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wesołe zajączki z rolek po papierze toaletowym

Bardzo intensywny czas, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym sprawił, że strasznie dawno nie zaglądałam na bloga. Tymczasem uzbierało się sporo pomysłów, którymi chciałam się z Wami podzielić. Pierwszy dotyczy jeszcze Świąt Wielkanocnych (tak, wiem, minęło już kilka miesięcy), ale dekoracje mogą stać się inspiracją do modyfikacji wyglądu i przygotowania wielu wspaniałych ozdób również na inne okazje.  fot. J.Gul

DIY: Mrówka z wytłoczek po jajkach

Wiesz, jak bardzo pracowitym owadem jest mrówka? Nie bez przyczyny mówi się o kimś pilnym, sumiennym, ze jest „pracowity jak mróweczka”. Mrówki występują praktycznie pod każdą szerokością geograficzną, tworzą społeczności kastowe żyjące w gniazdach. Każdego dnia setki tysięcy mrówek żyjących w społeczności pod kopcem z nagromadzonych igieł sosnowych i resztek roślin pracuje cały czas, mieszając glebę, spulchniając ją i wzbogacając. Jak zrobić taką mrówkę. Możemy do tego wykorzystać wytłoczkę po jajkach.  Mrówka z wytłoczek po jajkach  Co będzie potrzebne? karton po jajkach czarna farba i pędzle malarskie nożyczki kreatywne oczy kreatywne patyczki klej (ja zastosowałam na gorąco, ale może być też np. wikol) Wykonanie:  Wytnij ciała owadów z wytłoczki, 3-częściowe mrówki, to trzy „filiżanki” z kartonu wspólnie połączone.  Pomaluj wycięty korpus mrówki na czarno, pozostawiając do wyschnięcia. W tym czasie z drucika kreatywnego wytnij cztery odcinki długości ok. 6 cm na odnóża. Po obu str

DIY: Lis z papierowego talerzyka

Znacie zabawę „Chodzi lis koło drogi…?” My bardzo lubimy się w nią bawić. W ogóle lubimy liski, dlatego jednego z nich zaprosiliśmy do domu. Oczywiście takiego ręcznie wykonanego i – uwaga- tym razem nie z wytłoczek, a z papierowego talerzyka.  Lis z papierowego talerzyka  Co będzie potrzebne:  2 papierowe talerzyki (lub 1 talerzyk i pomarańczowa kartka papieru)  pomarańczowa farba albo pisak  nożyczki  klej  czarny pompon albo koralik  Wykonanie:  Zacznij od pokolorowania kształtu litery „V” na papierowym talerzu pomarańczowym markerem lub farbą. Następnie zagnij krawędzie talerzyka i – kiedy farba wyschnie – przyklej je, lekko na siebie nakładając.  Z drugiego talerzyka wytnij kształt uszu i również pomaluj farbą. Uszy możesz wyciąć też z pomarańczowej kartki papieru.  Na zachodzących na siebie bokach talerzyka przyklej kreatywne oczy, a u dołu – nosek z koralika lub pompon. Uszy przyklej od tyłu talerzyka. Twój lisek jest już gotowy.