Przejdź do głównej zawartości

Uczymy się: Paulina Mechło i Roksana Kosmala "Super pamięć"

Tytuł: Super pamięć
Autor: Paulina Mechło i Roksana Kosmala
Wydawnictwo: Sensus


Okazuje się, że ćwiczyć można nie tylko swoje ciało, ale też mózg. Ćwiczenia te są naprawdę łatwe, a wykonywane regularnie przynoszą wspaniałe rezultaty. Dzięki nim można poprawić zarówno pamięć i koncentrację, jak też usprawnić logiczne myślenie. A to przydaje się od najmłodszych lat i procentuje zarówno w szkole, jak i na studiach czy w pracy. Dlatego też tak popularne są wszelkiego rodzaju kursy szybkiego zapamiętywania, opierające się właśnie na rozmaitych ćwiczeniach mózgu, a także poznaniu różnego rodzaju technik, dzięki którym bez trudu możemy zapamiętać wiele rzeczy.

Nie trzeba jednak specjalistycznych kursów, by znacznie poprawić szybkość i jakość zapamiętywania, a tym samym poprawić oceny szkolne czy zapewnić sobie więcej wolnego czasu dzięki szybkiemu przyswojeniu materiału. Pomocą w tym służy książka pt. „Super pamięć dla dzieci”, autorstwa Pauliny Mechło i Roksany Kosmala. Autorki, psycholożki, w opublikowanym nakładem Wydawnictwa Sensus zeszycie ćwiczeń pokazują, że dzięki odpowiednio dobranym zadaniom niemal bez trudu możemy poprawić pamięć i koncentrację. Mimo iż tytuł sugeruje książkę dla dzieci, to bez przeszkód mogą z niej korzystać wszyscy, którzy pragną wytrenować swój mózg.

Proste, choć skuteczne ćwiczenia, zaprezentowane przez sympatycznego Móżdżka, który kibicuje dziecku w kolejnych sukcesach (prawidłowo zrealizowanych zadaniach) są niezwykle skuteczne i wystarczy poświęcić im nawet kilka minut dziennie, by wkrótce zauważyć wspaniałe rezultaty. Autorki zebrały w książce ponad sto różnych zadań o różnym stopniu trudności, zaś do niektórych z nich na końcu książki zostały umieszczone podpowiedzi, umożliwiające zweryfikowanie poprawności wykonania zadania. W trakcie pracy z książką odwzorowywać będziemy zapamiętane ułożenie figur, wypisywać zapamiętane wyrazy i ciągi wyrazowe, wykreślać podane sylaby czy dokonywać matematycznych obliczeń. 

Z książką można pracować zarówno samodzielnie, choć w przypadku dziecka warto zadbać, by rodzic monitorował postępy. Warto też pomyśleć nad wykonywaniem ćwiczeń wraz z dzieckiem – nie tylko może to być wspaniały czas zacieśniania więzi i dobre j zabawy, ale może też znacząco przyczynić się do … poprawy pamięci rodzica. Ćwiczenia zebrane przez autorki mogą być ponadto wykorzystywane w nauczaniu przedszkolnym i szkolnym, a także przez specjalistów. 


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wesołe zajączki z rolek po papierze toaletowym

Bardzo intensywny czas, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym sprawił, że strasznie dawno nie zaglądałam na bloga. Tymczasem uzbierało się sporo pomysłów, którymi chciałam się z Wami podzielić. Pierwszy dotyczy jeszcze Świąt Wielkanocnych (tak, wiem, minęło już kilka miesięcy), ale dekoracje mogą stać się inspiracją do modyfikacji wyglądu i przygotowania wielu wspaniałych ozdób również na inne okazje.  fot. J.Gul

DIY: Mrówka z wytłoczek po jajkach

Wiesz, jak bardzo pracowitym owadem jest mrówka? Nie bez przyczyny mówi się o kimś pilnym, sumiennym, ze jest „pracowity jak mróweczka”. Mrówki występują praktycznie pod każdą szerokością geograficzną, tworzą społeczności kastowe żyjące w gniazdach. Każdego dnia setki tysięcy mrówek żyjących w społeczności pod kopcem z nagromadzonych igieł sosnowych i resztek roślin pracuje cały czas, mieszając glebę, spulchniając ją i wzbogacając. Jak zrobić taką mrówkę. Możemy do tego wykorzystać wytłoczkę po jajkach.  Mrówka z wytłoczek po jajkach  Co będzie potrzebne? karton po jajkach czarna farba i pędzle malarskie nożyczki kreatywne oczy kreatywne patyczki klej (ja zastosowałam na gorąco, ale może być też np. wikol) Wykonanie:  Wytnij ciała owadów z wytłoczki, 3-częściowe mrówki, to trzy „filiżanki” z kartonu wspólnie połączone.  Pomaluj wycięty korpus mrówki na czarno, pozostawiając do wyschnięcia. W tym czasie z drucika kreatywnego wytnij cztery odcinki długości ok. 6 cm na odnóża. Po obu str

DIY: Lis z papierowego talerzyka

Znacie zabawę „Chodzi lis koło drogi…?” My bardzo lubimy się w nią bawić. W ogóle lubimy liski, dlatego jednego z nich zaprosiliśmy do domu. Oczywiście takiego ręcznie wykonanego i – uwaga- tym razem nie z wytłoczek, a z papierowego talerzyka.  Lis z papierowego talerzyka  Co będzie potrzebne:  2 papierowe talerzyki (lub 1 talerzyk i pomarańczowa kartka papieru)  pomarańczowa farba albo pisak  nożyczki  klej  czarny pompon albo koralik  Wykonanie:  Zacznij od pokolorowania kształtu litery „V” na papierowym talerzu pomarańczowym markerem lub farbą. Następnie zagnij krawędzie talerzyka i – kiedy farba wyschnie – przyklej je, lekko na siebie nakładając.  Z drugiego talerzyka wytnij kształt uszu i również pomaluj farbą. Uszy możesz wyciąć też z pomarańczowej kartki papieru.  Na zachodzących na siebie bokach talerzyka przyklej kreatywne oczy, a u dołu – nosek z koralika lub pompon. Uszy przyklej od tyłu talerzyka. Twój lisek jest już gotowy.