Przejdź do głównej zawartości

Czytamy: Urszula Młodnicka, Agnieszka Waligóra "Jesteś prawdziwym przyjacielem, Pinku!"

Tytuł: Jesteś prawdziwym przyjacielem, Pinku!
Autor: Urszula Młodnicka, Agnieszka Waligóra
Wydawnictwo: Sensus



Efektywne kontakty interpersonalne, umiejętność pracy w grupie – to wszystko jest niezbędne w każdym wieku, zarówno na etapie nauki, jak i później, w pracy czy w domu. Właściwa komunikacja, bieżące rozwiązywanie konfliktów pomagają podtrzymać relacje, sprawiając, że stają się one długotrwałe, a nierzadko nawet przyjacielskie. Niestety nie wszyscy potrafią zawierać i utrzymywać znajomości, co niestety negatywnie odbija się na funkcjonowaniu. Dlatego o rozwój tych umiejętności warto dbać już od najmłodszych lat, nie tylko pokazując pozytywne wzorce, ale i zachęcając dziecko do zabawy z rówieśnikami, szanując go, rozmawiając z nim, budując w nim poczucie własnej wartości.

W rozmowie o relacjach z rówieśnikami, o możliwych konfliktach, ale również o przyjaźni pomóc może wspaniała książka Urszuli Młodnickiej i Agnieszki Waligóry. To już kolejna książka z serii o sympatycznym stworku o imieniu Pink, dzięki któremu mamy możliwość zapoznać się z tematami (problemami), które mają istotny wpływ na rozwój dzieci oraz determinują jego przyszłość. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Sensus książka pt. „Jesteś prawdziwym przyjacielem, Pinku!”, to zbiór historii o relacjach z rówieśnikami, zarówno dla młodych czytelników, jak i dla rodziców czy opiekunów. To również doskonały materiał dla specjalistów pracujących z dziećmi oraz dla nauczycieli, którzy mogą wykorzystać książkę na lekcjach, z korzyścią da całej klasy i komunikacji pomiędzy uczniami.

Książka składa się z rozdziałów, które są odrębnymi historiami (rozmowami), zatem po lekturze całej książki możemy śmiało wracać do tych fragmentów, które chcemy jeszcze raz przeczytać, omówić czy przemyśleć. Poruszone kwestie dotyczą m.in. przyjaźni – wraz z Pinkiem zastanowimy się, co tak naprawdę znaczy przyjaźnić się z kimś i dlaczego mianem przyjaciół określamy właśnie te, nie zaś inne osoby. Przekonamy się, że przyjaciel to ktoś ważny dla nas i dla którego my również jesteśmy ważni, zastanowimy się również co sprawia, że tak właśnie się czujemy.

Utwierdzimy się też w przekonaniu, że „(…) o to chodzi w przyjaźni, żeby dawać sobie nawzajem radość”, a niekiedy wystarczą naprawdę drobne gesty, jak własnoręczny rysunek czy drobiazg z wakacji świadczący o tym, że pamiętamy. Przyjaciele są ze sobą nie tylko w zdrowiu, ale pamiętają też o sobie w trakcie choroby, pamiętając o odwiedzinach (jeśli to możliwe), lub o innej formie kontaktu. Bo warto się o siebie troszczyć, a mając wspaniałych przyjaciół w pobliżu od razu czujemy się szczęśliwsi i silniejsi.

W książce została również poruszona kwestia zazdrości, również tej o bliskie nam osoby. Dzięki tej historii przekonamy się, że to zupełnie naturalne, że nasi przyjaciele mają innych znajomych i wcale nie oznacza to, że nas lubią przez to mniej. Ardo ważna jest także lekcja dotycząca przepraszania – samo w sobie jest dowodem wielkiej siły, a nie słabości, jak mogłoby się wydawać. Z książki dowiemy się również, w posiadaniu jakich supermocy być może jesteśmy (czy potrafimy słuchać?), przeczytamy również o konfliktach, wybaczaniu oraz o tym, że dobrze jest móc na kogoś liczyć, mieć w kimś wsparcie. 

To tylko kilka z kilkunastu tematów poruszonych w książce, a każdy z nich nie tylko uświadamia nam, jak ważne są relacje, jak łatwo, a jednocześnie trudno je podtrzymywać, ale również pokazuje, że niekiedy w przyjaźni zdarzają się konflikty, występują różnicę zdań. Jednak nawet wówczas nie oznaczają one końca znajomości – czasami warto przeprosić, jeśli zawiniliśmy, czasami warto też wybaczyć.

Lektura książki nie tylko pomaga dzieciom lepiej zrozumieć naturę relacji, ale otwiera umysły również dorosłym. Szczególnie, że z przepraszaniem i wybaczaniem wielu z nas ma problem. Pink, jego opiekunowie i przyjaciele mają szansę to zmienić.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wesołe zajączki z rolek po papierze toaletowym

Bardzo intensywny czas, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym sprawił, że strasznie dawno nie zaglądałam na bloga. Tymczasem uzbierało się sporo pomysłów, którymi chciałam się z Wami podzielić. Pierwszy dotyczy jeszcze Świąt Wielkanocnych (tak, wiem, minęło już kilka miesięcy), ale dekoracje mogą stać się inspiracją do modyfikacji wyglądu i przygotowania wielu wspaniałych ozdób również na inne okazje.  fot. J.Gul

DIY: Mrówka z wytłoczek po jajkach

Wiesz, jak bardzo pracowitym owadem jest mrówka? Nie bez przyczyny mówi się o kimś pilnym, sumiennym, ze jest „pracowity jak mróweczka”. Mrówki występują praktycznie pod każdą szerokością geograficzną, tworzą społeczności kastowe żyjące w gniazdach. Każdego dnia setki tysięcy mrówek żyjących w społeczności pod kopcem z nagromadzonych igieł sosnowych i resztek roślin pracuje cały czas, mieszając glebę, spulchniając ją i wzbogacając. Jak zrobić taką mrówkę. Możemy do tego wykorzystać wytłoczkę po jajkach.  Mrówka z wytłoczek po jajkach  Co będzie potrzebne? karton po jajkach czarna farba i pędzle malarskie nożyczki kreatywne oczy kreatywne patyczki klej (ja zastosowałam na gorąco, ale może być też np. wikol) Wykonanie:  Wytnij ciała owadów z wytłoczki, 3-częściowe mrówki, to trzy „filiżanki” z kartonu wspólnie połączone.  Pomaluj wycięty korpus mrówki na czarno, pozostawiając do wyschnięcia. W tym czasie z drucika kreatywnego wytnij cztery odcinki długości ok. 6 cm na odnóża. Po obu str

DIY: Lis z papierowego talerzyka

Znacie zabawę „Chodzi lis koło drogi…?” My bardzo lubimy się w nią bawić. W ogóle lubimy liski, dlatego jednego z nich zaprosiliśmy do domu. Oczywiście takiego ręcznie wykonanego i – uwaga- tym razem nie z wytłoczek, a z papierowego talerzyka.  Lis z papierowego talerzyka  Co będzie potrzebne:  2 papierowe talerzyki (lub 1 talerzyk i pomarańczowa kartka papieru)  pomarańczowa farba albo pisak  nożyczki  klej  czarny pompon albo koralik  Wykonanie:  Zacznij od pokolorowania kształtu litery „V” na papierowym talerzu pomarańczowym markerem lub farbą. Następnie zagnij krawędzie talerzyka i – kiedy farba wyschnie – przyklej je, lekko na siebie nakładając.  Z drugiego talerzyka wytnij kształt uszu i również pomaluj farbą. Uszy możesz wyciąć też z pomarańczowej kartki papieru.  Na zachodzących na siebie bokach talerzyka przyklej kreatywne oczy, a u dołu – nosek z koralika lub pompon. Uszy przyklej od tyłu talerzyka. Twój lisek jest już gotowy.