Przejdź do głównej zawartości

Biedronki z kolorowego papieru



Wraz z wiosną w powietrzu pojawiają się fruwające cuda, czyli biedroneczki – wdzięczne i urokliwe, stanowiące inspirację zarówno dla nauczycieli, jak i dla dzieci. Zarówno piosenka o biedronce (TU), jak i jej wykonanie różnymi technikami, mogą stanowić integralną część lekcji, przybliżającej nową porę roku – wiosnę. 
Aby wykonać biedronkę potrzebujemy papier kolorowy w kolorze: czarnym, czerwonym i zielonym oraz kartkę białego papieru. Za pomocą małego talerzyka odrysowujemy na czarnym papierze koło - będzie to korpus biedronki. Używając małego szablonu kółka (ja używam zakrętki od perfum) tworzymy również kropki na skrzydełkach biedronki. Wszystko wycinamy. Ja daje nożyczki moim podopiecznym, choć mają problemy z operowaniem tymi mniejszymi, przy pomocy których wycinają małe kropki.



Tego samego talerzyka używamy, by stworzyć skrzydła biedronki. Na czerwonym papierze odrysowujemy od talerzyka koło, następnie - po wycięciu - składamy go na pół. Jedną z połówek nacinamy na środku, druga zaś będzie przyklejona do czarnego korpusu biedronki. 


Na przeciętą cześć koła ("skrzydła"), naklejamy po zewnętrznej stronie czarne kropki (w końcu biedroneczki są w kropeczki).


Część, na której nie ma kropek smarujemy klejem i przyklejamy na czarny korpus biedronki.


Z czarnego papieru wycinamy czułki oraz malutki kółeczka - z papieru białego, nieco większe kółka. Kółka czarne przyklejamy na białe - w ten sposób powstaną oczy. Przyklejamy zarówno oczy, jak i czułka do korpusu biedronki (czułki od spodu).

Z zielonego papieru wycinamy liście (opcjonalnie - biedronki równie uroczo wyglądają bez liści). Na liście naklejamy biedronkę.



Zajęcia mogą zakończyć się wspólnym odśpiewaniem piosenki "Biedroneczki są w kropeczki".

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wesołe zajączki z rolek po papierze toaletowym

Bardzo intensywny czas, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym sprawił, że strasznie dawno nie zaglądałam na bloga. Tymczasem uzbierało się sporo pomysłów, którymi chciałam się z Wami podzielić. Pierwszy dotyczy jeszcze Świąt Wielkanocnych (tak, wiem, minęło już kilka miesięcy), ale dekoracje mogą stać się inspiracją do modyfikacji wyglądu i przygotowania wielu wspaniałych ozdób również na inne okazje.  fot. J.Gul

DIY: Lis z papierowego talerzyka

Znacie zabawę „Chodzi lis koło drogi…?” My bardzo lubimy się w nią bawić. W ogóle lubimy liski, dlatego jednego z nich zaprosiliśmy do domu. Oczywiście takiego ręcznie wykonanego i – uwaga- tym razem nie z wytłoczek, a z papierowego talerzyka.  Lis z papierowego talerzyka  Co będzie potrzebne:  2 papierowe talerzyki (lub 1 talerzyk i pomarańczowa kartka papieru)  pomarańczowa farba albo pisak  nożyczki  klej  czarny pompon albo koralik  Wykonanie:  Zacznij od pokolorowania kształtu litery „V” na papierowym talerzu pomarańczowym markerem lub farbą. Następnie zagnij krawędzie talerzyka i – kiedy farba wyschnie – przyklej je, lekko na siebie nakładając.  Z drugiego talerzyka wytnij kształt uszu i również pomaluj farbą. Uszy możesz wyciąć też z pomarańczowej kartki papieru.  Na zachodzących na siebie bokach talerzyka przyklej kreatywne oczy, a u dołu – nosek z koralika lub pompon. Uszy przyklej od tyłu talerzyka. Twój lisek jest już gotowy.

DIY: Mrówka z wytłoczek po jajkach

Wiesz, jak bardzo pracowitym owadem jest mrówka? Nie bez przyczyny mówi się o kimś pilnym, sumiennym, ze jest „pracowity jak mróweczka”. Mrówki występują praktycznie pod każdą szerokością geograficzną, tworzą społeczności kastowe żyjące w gniazdach. Każdego dnia setki tysięcy mrówek żyjących w społeczności pod kopcem z nagromadzonych igieł sosnowych i resztek roślin pracuje cały czas, mieszając glebę, spulchniając ją i wzbogacając. Jak zrobić taką mrówkę. Możemy do tego wykorzystać wytłoczkę po jajkach.  Mrówka z wytłoczek po jajkach  Co będzie potrzebne? karton po jajkach czarna farba i pędzle malarskie nożyczki kreatywne oczy kreatywne patyczki klej (ja zastosowałam na gorąco, ale może być też np. wikol) Wykonanie:  Wytnij ciała owadów z wytłoczki, 3-częściowe mrówki, to trzy „filiżanki” z kartonu wspólnie połączone.  Pomaluj wycięty korpus mrówki na czarno, pozostawiając do wyschnięcia. W tym czasie z drucika kreatywnego wytnij cztery odcinki długości ok. 6 cm na odnóża. Po obu str