Przejdź do głównej zawartości

Czytamy: Rachel Ignotofsky "Co się kryje w kwiatku?"

Tytuł: Co się kryje w kwiatku?
Autor: Rachel Ignotofsky
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia



Kwiaty, z całą swoja złożonością, są niezwykle fascynujące. Mają nie tylko swój język, ale i skomplikowaną konstrukcję, w której wszystko jest – niczym w organizmie człowieka – od siebie zależne. Samo ich istnienie jest również częścią niezwykle fascynującego procesu, nie tylko związanego z ich wzrostem, ale również rolą, jaką odgrywają w przyrodzie.

Sekrety kwiatów możemy poznać dzięki pięknej książce o walorach edukacyjnych, pt. „Co się kryje w kwiatku?”, autorstwa Rachel Ignotofsky. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Nasza Księgarnia pozycja, to prawdziwa gratka dla małych tropicieli ciekawostek przyrodniczych, a także dla ich rodziców, którzy mogą odkrywać przed dziećmi fascynujący świat przyrody, To także pomoc edukacyjna dla nauczycieli biologii, którzy dzięki książce mają możliwość zaciekawienia uczniów otaczającym ich światem.

Książka w sposób nieszablonowy przekazuje wiedzę, zaś wspaniałe ilustracje zapadają w pamięć, umożliwiając efektywną naukę. Świat kwiatów został tu przedstawiony w fascynujący sposób, z szerszej perspektywy, dzięki czemu jesteśmy świadomi, w jaki sposób kwiaty wpływają pośrednio również na nas i jakość naszego życia. Bo przecież kwiaty są wszędzie, zarówno w miastach, jak i na pustyni, a nawet na szczytach gór, choć miejsca ich występowania są związane z konkretnymi gatunkami. Mają różne kolory, różne kształty i rozmiary, ale każdy z nich jest zbudowany w określony sposób.

Autorka dokładnie tłumaczy na kolejnych stronach książki, jak kwiaty powstają („wszystko zaczyna się od nasiona”), my zaś mamy możliwość zajrzenia pod ziemię, żeby przekonać się, w jaki sposób nasiono przemienia się w kwiat i ile owadów, bakterii i grzybów pracuje na to, by ziemia była żyzna i stanowiła doskonałe środowisko dla rośliny.

Dowiemy się również czym jest zjawisko fotosyntezy i … że dzięki roślinom i my mamy czym oddychać. Poznamy potrzeby roślin, a także budowę ich kwiatów, zajrzymy też do wnętrza kwiatu by zobaczyć, gdzie powstają nasiona. Przekonamy się również, kim są zapylacze i w jaki sposób są wabione, a także, w jaki sposób nasiona opuszczają roślinę.

Te wszystkie informacje sprawiają, że zupełnie inaczej zaczynamy postrzegać kwiaty, a jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy, to nabierzemy do nich szacunku. I być może posadzimy nawet kilka kwiatów na balkonie, by cieszyły nasze oczy, ale też by stały się częścią ekosystemu. Przyjemnością będzie również wąchanie kwiatów, podobnie zresztą, jak z przyjemnością oglądamy książkę im poświęconą. Jej twarda oprawa zapewnia trwałość, nadaje książce niepowtarzalnego charakteru, podobnie zresztą jak bogate w szczegóły ilustracje. Tym sposobem to pozycja, która powinna znaleźć się w biblioteczce każdego badacza otaczającego go świata.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wesołe zajączki z rolek po papierze toaletowym

Bardzo intensywny czas, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym sprawił, że strasznie dawno nie zaglądałam na bloga. Tymczasem uzbierało się sporo pomysłów, którymi chciałam się z Wami podzielić. Pierwszy dotyczy jeszcze Świąt Wielkanocnych (tak, wiem, minęło już kilka miesięcy), ale dekoracje mogą stać się inspiracją do modyfikacji wyglądu i przygotowania wielu wspaniałych ozdób również na inne okazje.  fot. J.Gul

DIY: Nietoperz z rolki po papierze toaletowym

Uwielbiamy chodzić po górach, chętnie zwiedzamy również jaskinie, w tym te, w których mieszkają nietoperze. Co prawda ostatnia wyprawa do Ojcowa nie obejmowała eksplorowania jednej z dwóch jaskiń, ale po powrocie obejrzeliśmy film o nietoperzach, i tak pojawił się nasz, wykonany z rolki po papierze toaletowym.  Taki nietoperz może być wspaniałą ozdobą na Halloween (wystarczy dodać kolorowe oczy o różnym rozmiarze), ja jednak wolę tradycyjną jego wersję.  Nietoperz z rolki po papierze toaletowym Co będzie potrzebne? rolka po papierze toaletowym czarna farba / pędzel kreatywne oczy czarny papier klej lub dwustronna taśma nożyczki Wykonanie: Rolkę po papierze toaletowym zegnij po dwóch stronach, a następnie pomaluj na czarno. Odstaw do wyschnięcia.  W tym czasie z czarnego papieru wytnij skrzydła nietoperza. Do rolki przyklej oczy a od tyłu klejem kub dwustronną taśmą - skrzydła. 

Gellner Dorota "Wścibscy" - streszczenie

Tytuł: Wścibscy Autor: Gellner Dorota Wydawnictwo: Bajka Wścibscy jest to lektura o nietuzinkowych bohaterach, którzy wpadają w zabawne perypetie. Przywarą wszystkich, jest zaś tytułowe wścibstwo. Całość treści jest napisana rymowaną prozą i składa się z siedemnastu krótkich tekstów.